Hova tűntek a testvértelepülési kapcsolatok?

Kapcsolatok, barátságok nélkül nem lehet előrelépni. Az utóbbi években elmaradoztak a testvértelepülési kapcsolatok. Sőt, ha igazán őszinte vagyok én nem is nagyon emlékszem rendszeres programra. Csak az idősek elmesélései alapján vannak információim. Ezeket nem csak fel kell eleveníteni, hanem rendszeressé kell tenni. És itt most nem csak a “diplomáciai” kapcsolatról beszélek.

  • fiatalok diákcsere programja
  • testvértelepülési labdarugó tornák megrendezése
  • fiatalok közös táboroztatása
  • nyugdíjasklub találkozók
  • stb.

Közbiztonság javítása

Szerencsére falunkban nagyon nagy hagyományokkal rendelkező polgárőrség működik. Jómagam több falubeli társammal havonta biztosítunk szolgálatot és a saját szememmel látom, hogy a hiedelmekkel ellentétben igen nagy visszatartó ereje van. Például a járőrautót meglátva a faluba érkező autók látványosan lassítanak.

További erőforrást kell biztosítani a polgárőröknek!

Ugyanis a polgárőrök segítik a falunapi rendezvényeket, temetéseket, lomtalanítást, stb.

Fontos célként kell kitűzni, hogy segítsük őket a tagok toborzásában, így a lehető legtöbb napon tudjanak szolgálatot és védelmet biztosítani a falunak.

Közösségi programok

Amikor 11 éve ideköltöztünk a faluba örömmel vettük az ingyenes családi programokat. Tökfaragás, éjszakai túra, kastélylátogatás, gyereknap, stb. Ezek szervezését újra fel kell éleszteni.

Fontos a falunap és a piac. De az időzítésre is oda kell figyelni. Miért legyen egy napon a piac és a falunap? Mikor mindkettő bevételt hozhat külön-külön? Apróságok, de odafigyeléssel sokkal jobb kihozható. A szórakozás mellett bevételt jelent a falunak, mellyel a további programok finanszírozhatóak.

ZEBRA

A falut kettévágja a főút. Gyermekeink nap, mint nap átmennek az úttesten úgy, hogy nem figyel rájuk senki. Ez sem új probléma, és a falu saját hatáskörben nem tudja ezt megoldani, mert az útkezelő szükséges hozzá. De lépéseket sem látok, vagy hallok az ügyben. Mielőbb el kell kezdeni e folyamatot! Ezáltal biztonságosabb lesz Hédervár!

Fiatalok nyári munkája

Örömmel látom, hogy a nyár közeledtével egyre több fiatal keres nyári munkalehetőséget házaknál kisebb kerti munkára. Az edukáció miatt fontos, hogy az önkormányzat álljon az ügy élére. Fogja össze a nyáron dolgozni kívánó tanulókat, közvetítse, kösse össze a faluban segítséget kereső lakókkal és vállalkozásokkal, ezáltal nem csak szépül a falu és a házak környéke hanem a fiatalok dolgoznak, pénzt keresnek, amit majd örömükre elszórakozhatnak.

Ily módon a foglalkoztatás megszervezése nem pénzbe, hanem csak munkába és odafigyelésbe kerül az önkormányzatnak.

Helyi foglalkoztatás növelése

A KSH adatai szerint a faluból több mint 560 ember megy falun kívül dolgozni. A helyi vállalkozókkal azon kell dolgozni, hogy minél több ember helyben végezze a munkáját. Ezáltal többet lehet a családjával és a helyi adóbevételek is növekednek, mivel a helyi adót foglalkoztatás arányában is fizetik a vállalkozások ha több telephellyel rendelkeznek. Persze ez egy jóval komplexebb folyamat annál, hogy öt év alatt megoldódjon, de ez egy olyan cél amiért a helyi vállalkozókkal érdemes együttműködni, mert e folyamat elősegítése még adókedvezmények árán is megéri a falunak.

Mondja meg a lakosság, hogy mire költsük az adót!!!

Az éves kommuniális adót a falu költségvetésébe fizeti minden lakos. Ennek sorsát sajnos nem tudjuk végigkövetni. Mert nem tudjuk mire és miként költik el. Polgármesterségem alatt a kommunális adó egy részéről a költségvetés elfogadása előtt a falu lakossága szavazhat. Mondják meg önök hogy mire költsük el! Építsünk járdát, vagy egy új csúszdát? Esetleg támogassuk a falunapot, vagy civil egyesületet? Esetleg a rászorulókon segítsünk?

A falu lakói dönthessenek az adóforintok elköltéséről!